Organizujesz firmową wigilię? Musisz zapłacić podatek

Według urzędów skarbowych uczestniczenie w opłatkowym spotkaniu firmowym jest opodatkowane. Właściciele firm już od wielu lat starają się wpłynąć na Ministerstwo Finansów, aby wydało interpretację, według której nie będzie trzeba płacić podatku od tego rodzaju świadczeń dla pracowników. Dotychczas jednak wysiłki przedsiębiorców nie przyniosły efektów.

W sądach administracyjnych wciąż toczą się dziesiątki spraw odnośnie konieczności płacenia podatku od firmowego spotkania wigilijnego dla pracowników. Przez większość czasu sądy stały po stronie podatników domagających się się uchylenia decyzji organów podatkowych dotyczących konieczności zapłaty tego typu podatku.

Sytuacja uległa zmianie, kiedy Naczelny Sąd Administracyjny w 2011 roku wydał uchwałę dotyczącą pakietów medycznych dla pracowników. W uchwale tej sąd w pełnym składzie orzekł, że pakiety medyczne dla pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako nieodpłatne świadczenia. Na tę uchwałę powołują się organy podatkowe, kiedy wydają decyzje i interpretacje podatkowe i nakazują płacić podatek od firmowej wigilii.

Rada Podatkowa PKPP Lewiatan na różne sposoby stara się nakłonić Ministerstwo Finansów do zmiany stanowiska.

Jacek Bajson, ekspert Rady Podatkowej PKPP Lewiatan oraz doradca podatkowy z firmy Martini i Wspólnicy podkreśla, że wigilia firmowa nie jest spotkaniem, podczas którego pracownicy wzbogacają się ekonomicznie.

Comments

Dodaj komentarz