Projekt nowelizacji ws. zwrotu VAT dla firm odrzucony przez Sejm

8 lutego 2013 roku posłowie odrzucili po pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt ten przewiduje skrócenie terminu na zwrot VAT firmom przez urzędy skarbowe. Projekt noweli zgłosił Ruch Palikota. Za odrzuceniem projektu zagłosowało 226 posłów, przeciw było 216, zaś 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy po pierwszym czytaniu. Podczas debaty nad nowelizacją, która miała miejsce 7 lutego, Jerzy Borkowski z Ruchu Palikota tłumaczył, iż projekt ma dwa zasadnicze cele:

  1. skrócenie z 60 dni do 30 dni terminu zwrotu przez urzędu skarbowe VAT-u firmom, lub ze 180 dni do 60 dni w przypadku niektórych przedsiębiorców;
  2. odebranie naczelnikowi urzędu skarbowego kompetencji do przedłużania terminu na zwrot podatku.

Bożena Szydłowska z Platformy Obywatelskiej wskazywała, iż Sejm w 2012 roku dokonał obszernej nowelizacji ustawy o VAT. Zaproponowane w projekcie RP skrócenie terminu na zwrot VAT  by było korzystne dla podatników, jednak zaistniałoby w takim przypadku groźne dla skarbu państwa oraz podatników zjawisko tzw. przestępstw karuzelowych związanych ze zwrotem VAT. Zaś obecny 25-dniowy termin na zwrot podatku z urzędu skarbowego jest bardzo korzystny.

Gdyby projekt Ruchu Palikota został przyjęty, mogłoby to doprowadzić do takiego stanu, iż firmy nie miałyby bodźca do terminowego regulowania należności.

Dodaj komentarz